تست زدن و ترس از آن

ما در تیم مشاوره دبیرستان علی بن موسی الرضا(ع) با تجربه‌ای 10 ساله در این حوزه زیر نظر استاد علیرضا شریفی، با بررسی و آنالیز ماهانه دانش‌آموزان و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت آنها سعی میکنیم ضمن تشویق این عزیزان برای نقاط قوتشان، با بررسی دقیق نقاط ضعف، روز به روز در راستای برطرف کردن آن قدم برداریم.

به ترس از تست زدن، غلبه کنیم!

یکی از مشکلاتی که بعضی از کنکوری‌ها با آن مواجه هستند، ترس از تست زدن است! البته تست زدن به تنهایی ترسناک نیست ولی بعضی اوقات وقتی بعد از تست زدن جواب‌ها رو چک می‌کنیم، متوجه می شویم که اکثر سوالات رو اشتباه پاسخ دادیم، آن لحظه حس میکنیم چیزی بلد نیستیم و به راحتی روحیه خود را میبازیم. در آخر هم عطای تست زدن را به لقاش میبخشیم و فقط ترجیح میدهیم خود را با جزوه و کتاب مشغول کنیم.

مهم‌ترین مشکل دانش‌آموزان کنکوری از تست نزدن به وجود می‌آید!

تستی که بلافاصله بعد از مطالعه زده شود "تست آموزشی" نام دارد،  بنابراین تکمیل کننده یادگیری شما است، این را بدانید که یادگیری مبحثی بدون حل تمرین و تست های آموزشی ممکن نیست و باید حتما تست آموزشی تکمیل کننده هر مبحث درسی باشد. پیشرفت در تست زدن به یکباره رخ نمی‌دهد، شاید در ابتدا برای شما سخت و وقت گیر باشد و تعداد اشتباهات شما زیاد باشد، اما به تدریج بهتر می‌شوید و پیشرفت می‌کنید.

دوست کنکوری من! تو بعد از مطالعه تست نمیزنی که خودت را بسنجی، تست میزنی تا یاد بگیری و اشکالات خودت را رفع کنی.

در زدن "تست آموزشی" فاکتور زمان را در نظر نگیرید

برای حل تست به شیوه آموزشی "زمان" را در نظر نگیرید و سعی کنید سوالات را پاسخ دهید، در صورتیکه نتوانستید پاسخ سوال رو پیدا کنید، اول به جزوه و کتاب درسی خود و در نهایت به پاسخ‌‎نامه آن تست مراجعه کنید و همچنین اگر تست نکته جدیدی داشت آن را به خلاصه‌های خود اضافه کنید. وقتی که نتوانستید سوالی را جواب دهید، نگران نباشید، چرا که این مرحله از تست زنی صرفا برای یادگیری شما است.

با ترس خود از تست زدن مقابله کنید

حتماً زدن تست به شیوه آموزشی را در برنامه خود قرار دهید و آن را به زمان دیگری موکول نکنید. برای هر نوع درس از جمله دروس عمومی که خواندنی و دروس تخصصی که تمرینی هستند، زمان مناسب تست زدن را در هر واحد قرار دهید تا بتوانید با افزایش میزان تست زدن، خودتان در هفته به تسلط لازم در هر مبحث برسید. از تعداد تست‌های کمتر شروع کنید و به مرور آن را افزایش دهید. اصلاً مهم نیست الان نتوانید درست تست بزنید، شما الان باید تمرین کنید تا در کنکور بتوانید به بهترین نحو ممکن، عمل کنید.

در آخر فراموش نکنید، برای از بین بردن این ترس باید تست زد. چه شما و چه کسی که رتبه‌ی یک کنکور را بدست می‌آورد، به این صورت نیست که هر تستی که با آن مواجه شد را بتواند خیلی سریع حل کند. برای دفعات اول، طبیعی است که خیلی کـُند پیش رفت، ولی به مرور وقتی خود را درگیر تست زدن کنید، با شرایط آن آشنا می‌شوید و روز به روز پیشرفت میکنید.

سامان سلیمی