خلاصه نویسی یا تکمیل نویسی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت برای دانش‌آموزان کنکوری، که می‌تواند در سطح بندی آنها تأثیرگذار باشد، توجه به خلاصه‌نویسی و تکمیل‌نویسی است؛ این فرآیند می‌تواند هنگام مطالعه یک درس و یا در پایان یک مبحث درسی انجام شود و در طول سال کنکور شما را از استرس فراموشی مباحث مختلف و پرتراکم درسی نجات دهد. ما در دبیرستان علی بن موسی الرضا (ع) با توجه به تذکرات و پیشنهادات متعدد مؤسس مجموعه یعنی استاد علیرضا شریفی، سعی می‌کنیم با ارائه جدیدترین متد آموزشی، همیشه همراه و پشتیبان شما عزیزان باشیم.

در ابتدا تعریفی مختصر از هر کدام را به شما ارائه می‌دهیم.

خلاصه نویسی: اگر شما یک فصل از یک کتاب یا جزوه را مطالعه کنید، وقتی برای بار دوم به سراغ آن بروید، متوجه نکاتی می‌شوید که شاید از دید شما مهم باشد. یادداشت برداری از این نکات مهم را خلاصه نویسی می‌گویند.

تکمیل نویسی: پس از تسلط روی یک مبحث، وقتی سراغ تست زدن میروید و نکته تازه‌ای از همان مبحث را متوجه می‌شوید، یادداشت برداری از این نکته تازه را  تکمیل‌نویسی می‌گویند.

کدامیک بهتر است: تکمیل نویسی یا خلاصه نویسی؟

هر دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند، نمی‌شود بینشان فرق گذاشت، خلاصه نویسی برای مرور مباحث درسی از قبل خوانده شده بسیار موثر است اما تکمیل نویسی از حل سوال و تست و یادگیری مطلبی جدید بدست می‌آید و می‌توان آن را به خلاصه نویسی اضافه کرد تا غنای خلاصه نویسی‌مان را افزایش دهیم.

از نفرات برتر کنکور، جزوات خلاصه نویسی شان را بگیریم؟

اگر هدف شما صرفه جویی در وقت است باید بگویم کار اشتباهی می‌کنید، چون همین خلاصه نویسی یکی از روش های مفید یادگیری است، وقتی مشغول خلاصه نویسی هستیم، مغز ما مشغول تحلیل مباحث و تبدیل آن به زبان ساده ی درونی خودمان است و این همان چیزی است که در کنکور به آن احتیاج داریم؛ ولی اگر هدف شما از گرفتن خلاصه نویسی ها مقایسه آنها با دست نوشته های خودتان است باید شما را تشویق کرد، شما با این کار هم با روش های مختلف خلاصه نویسی آشنا می‌شوید و هم می‌توانید نکات جدید که درخلاصه نویسی نفرات سال های گذشته کنکور بوده است، آشنا شوید و آنها را به صورت تکمیل نویسی به جزوه خود اضافه کنید.

چند نکته‌ی مهم درباره خلاصه‌نویسی:

الف)  برای شروع مطالعه کتاب و جزوه، حتماً زیر مطالب مهم خط بکشید، این کار باعث می‌شود مطالب راحت تر در ذهنتان ذخیره شود، در مرتبه بعدی مطالعه تان مجدد زیر نکاتی که در مطالعه اول از قلم افتاده، خط بکشید و به نکته هایی که دفعه های قبل زیر آنها خط کشیده‌‌اید توجه بیشتری کنید.

نکته‌ی اول:  واقعاً لازم نیست زیر تمام مطالب کتاب و جزوه خط کشید، فقط نکته‌های مهم و کلمه‌های کلیدی هر مبحث برای شما مهم هستند؛ باید کلمات را طوری انتخاب کنید که با دیدن آنها تمام موضوعات هر خط و هر پاراگراف یادآوری شود، کافیست دفعه‌ی اول بادقت مطالعه کنید تا بتوانید این توانایی را بدست آورید.

نکته‌ی دوم: در مرحله بعدی مطالعه بهتر است به دفعات، زیر نکات مهم علامت‌گذاری کنید؛ بعنوان مثال مطالبی که ارزش علمی بالایی دارند و میتوانید از آنها برای بیادآوری آن مبحث استفاده کنید با ماژیک هایلایت علامت گذاری کنید، آن‌هایی را که اهمیت کم‌تری دارند، دورشان خط بکشید و همین‌طور ادامه دهید.

ب) در مرتبه‌ بعدی مطالعه شروع به خلاصه‌نویسی از مطالب کنید. این خلاصه‌ها به شما کمک می‌کند مطالب را بهتر متوجه شوید و راحت تر آن‌ها را به یاد آورید، سریع تر مرور کنید و تمرکز خود را حین مطالعه افزایش دهید، مطمئناً خیلی زود به اهمیت این خلاصه نویسی ها پی خواهید برد؛ پس بهتر است آن را بسیار جدی بگیرید. خواندن و مطالعه یک مبحث درسی فقط بخشی از فرایند یادگیری است و برای بخش های دیگر آن نیاز به تکرار مطالعه و حل تمرین، نمونه سوال و تست دارید. حجم بالای مطالب به شما اجازه نمی‌دهد تا بتوانید تمام آن‌ها را به‌طور کامل مطالعه کنید و قطعا وقت کم می‌آورید؛ مخصوصاً بعد از عید و در آزمون‌های جامع که اگر خلاصه نداشته باشید قطعا دچار سردرگمی خواهید شد؛ پس از همین امروز شروع کنید. فرض کنید اکنون بعد از عید است و می خواهید حدود 30 کتاب درسی را مرور کنید! اگر خلاصه نویسی نکرده باشید مرور این حجم از مطالب هم غیر ممکن است و هم شما را دچار استرس میکند، پس بهتر است به فکر فردای خود باشید و با خلاصه نویسی و تکمیل نویسی استاندارد به کنترل و مدیریت زمان خود کمک کنید.

سامان سلیمی