حرفه‌ای و مُـفـیـد درس بخوانید!

 یکی از سؤالات مطرح شده در جلسات مشاوره‌ای دبیرستان علی بن موسی الرضا(ع) که باعث به وجود آمدن بحث‌های طولانی می‌شود، این است که برای یک جمع‌بندی اصولی چه کاری باید انجام بدیم ؟

با رسیدن به روزهای پایانی تابستان 97 اکثر دانش‌آموزان با برنامه و هدفمندِ متقاضی شرکت در کنکور سراسری سال 98، دروس عمومی و اختصاصی  پایه‌های دهم و یازدهم خود را جمع‌بندی کرده و در هفته پایانی شهریور، به دنبال جمع‌بندی این دروس هستند تا با انرژی کامل و بدون استرس، آماده شروع سال تحصیلی 98-97 شوند و با برنامه‌ای دقیق‌تر و استانداردتر به نبرد این ماراتُن بزرگ کشوری بروند. در اصل ایجاد نگرانی در بین بچه‌ها و خانواده‌های داوطلبین این آزمون سراسری با نزدیک شدن به بزنگاه آغازین کنکور بیشتر و بیشتر می‌شود، باید بپذیریم که این حالت چه در دانش‌آموزانی که کوشا و موفق هستند و چه در دانش‌آموزانی که با سطح علمی پایین‌تری مشغول به سپری کردن روزهای آخر تابستان هستند طبیعی و عادی است.

اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که فرد نباید با استرس بجنگد و باید بداند که این استرس برای همه وجود دارد و عاقلانه و درست با آن روبرو شود .در واقع جنگیدن با استرس کنکور بدترین موضوعی است که یک فرد کنکوری می‌تواند انجام دهد . یک فرد کنکوری باید کاری کند که این استرس بجای آن که مخرب باشد و او را ضعیف کرده و روحیه‌اش را خورد کند باید سازنده بوده و باعث پیشرفت فرد شود . پس تا اینجا یاد گرفتیم که استرس وجود دارد و فرد باید آن را کنترل کند و از آن به عنوان عامل محرک برای پیشرفت استفاده کند اما ممکن است بپرسید که استرس چه ربطی به حرفه‌ای و مُفید خوانی، که موضوع این نوشته است دارد ؟

حرفه‌ای و مُفید خوانی مربوط به دوران جمع‌بندی می‌شود. البته این را نیز بگوییم در مواقع دیگر نیز می‌توانید از حرفه‌ای و مُفید خوانی استفاده کنید اما بیشتر اهمیت آن در زمان جمع‌بندی برای کنکور است که فرد وقت کافی را ندارد. موضوع استرس را در بالا مطرح کردیم زیرا در زمان جمع‌بندی به عنوان مثال اواخر تابستان و یا خرداد منتهی به کنکور که زمان جمع‌بندی است، معمولاً بیشترین فشار و استرس بر روی داوطلبان و دانش‌آموزان است و در واقع فرد از عدم جمع‌بندی درست و شاید نرسیدن به جمع‌بندی ترس و نگرانی دارد .حرفه‌ای و مُفید خوانی در اینجا به کمک فرد می‌آید و به جمع‌بندی وی سرعت می‌بخشد . موضوعی که واضح است آن است که فرد در جمع‌بندی فرصت آن که کلیه‌ی مطالب خوانده شده را دوباره بخواند ندارد و زمان به او اجازه این کار را نخواهد داد و از طرفی ارزش و اهمیت منابع و مواردی که از آنها در کنکور سوال طرح می‌شود نیز با هم فرق دارد و هدف از حرفه‌ای و مُفید خوانی این است که فرد مطالب با ارزش و مهمتر را در زمان محدودی که دارد بخواند و از مطالبی که اهمیت کمی دارد گذر کرده و وقت خود را ذخیره کند . پس دانش آموزی در جمع‌بندی موفق است که زرنگ باشد و بداند چه مباحثی اهمیت بیشتری دارد و تمرکز خود را بیشتر بر روی آن مباحث بگذارد و از پرداختن به حاشیه ها دوری کند . در واقع میتوان به این صورت بیان کرد که بهتر است شما به جای آنکه ۱۰۰%  مطالب را به میزان ۵۰% بلد باشید ، ۵۰%  مطالب را به میزان ۱۰۰% بلد باشید . این یعنی در هر مطلب و موضوعی شما شانس آن را دارید که به نصفی از سوالات پاسخ دهید اما اگر تمام مطالب را ۵۰% بلد باشید امکان آنکه به سوالی بتوانید پاسخ درست بدهید نیز کاهش خواهد یافت .در حرفه‌ای و مُفید خوانی مباحثی باید مطالعه شود که در کنکور‌های گذشته پرتکرار بوده است و از نظر طراحان کنکور سوالی مهم است و برای پی بردن به اینکه چه مبحثی مهم است میتوان از کنکور‌های گذشته استفاده کرد و نیز یک راه سریع‌تر برای دستیابی به این اطلاعات استفاده از بودجه‌بندی‌های منتشر شده است . با استفاده از روش ما و نیز استفاده از بودجه‌بندی‌های مربوطه به این نتیجه می‌رسید که با صرف وقتی اندک بر روی یک مطلب مهم و پرتکرار و یادگیری کامل آن می‌توانید درصد خوبی از یک درس را بدست آورده و شانس قبولی خود را افزایش دهید . به عنوان مثال در اینجا درس ادبیات و زبان فارسی را مثال خواهیم زد :

درس ادبیات در کنکور ۲۵ تست دارد که از این میزان ۹ تست مربوط به قرابت معنایی است که از نظر تعداد تست مطلبی است که بیشترین تست‌های درس ادبیات را به خود اختصاص داده است در عین آنکه مطلبی به مراتب راحت است . در کنار آن مبحث آرایه‌های ادبی دارای ۳ تست است که این بخش نیز با مطالعه می‌توان بر آن تسلط یافت. تا اینجای کار شما با مطالعه‌ی بخش‌های قرابت معنایی و نیز آرایه‌های ادبی ۱۲ تست کنکور از ۲۵ تست را خوانده‌اید و این تعداد چیزی در حدود ۵۰% است . پس می‌توانید بجای آنکه تمام بخش‌های ادبیات و زبان فارسی را بخوانید این دو بخش را به تسلط ۱۰۰% برسانید و تست‌های این بخش را کامل و بدون غلط پاسخ دهید . حرفه‌ای و مُفید خوانی به این صورت می‌باشد . سعی کنید همواره و در هر درسی زمان جمع‌بندی تست‌های آن درس و بخش را که در کنکور‌های سالیان گذشته آمده است بررسی کنید و یکبار خودتان آنها را حل کنید . بگردید و در تمامی دروس بودجه‌بندی را پیدا کرده و اگر وقت کمی در اختیار دارید تمام وقت خود را صرف مطالعه‌ی مطالب پرتکرار و دارای تست زیاد کنید و از مطالعه‌های حاشیه‌ای و مطالبی که ذهن شما را خسته می‌کند در زمان جمع‌بندی و در تکنیک حرفه‌ای و مُفیده خوانی استفاده نکنید زیرا این‌کار بیهوده بوده و در واقع مطالب مهم را نیز از ذهن شما دور خواهد کرد.

 

سامان سلیمی