ادبیات فارسی و 100% زدن!

دبیرستان علی بن موسی الرضا (ع) یکی از موفق ترین مدارس منطقه2تهران در ادوار گذشته بود و توانسته با به کارگیری از تیمی حرفه‌ای و دبیرانی برجسته تحت هدایت استاد علیرضا شریفی پله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کند. امروز سعی داریم به صورت درس به درس با شما عزیزان و دانش‌آموزان پایه دوازدهم کنکاش کنیم تا به نتایج مطلوبی برسیم. برای اولین قدم ما درس ادبیات فارسی را انتخاب کردیم و امیدواریم این شروع پلی به سوی اتفاق های بزرگ برای شما و خانواده بزرگ مدرسه باشد.

با مهم‌ترین، شیرین ترین، زیباترین، پربازده‌ترین و به نوعی سخت‌ترین درس عمومی کنکور سراسری در خدمتون هستیم. درسی که به طور حتم نقش بزرگی در سرنوشت کنکور شما بازی خواهد کرد. ادبیات با ضریب چهار پرچم‌دار دروس عمومی است. علاوه بر ضریب بالا، ادبیات اولین درسی است که در دفترچه کنکور با آن مواجه می‌شوید. پس باید اول به سؤالات این درس پاسخ دهید. به همین دلیل پاسخ‌دهی به سوالات ادبیات، تعیین کننده روحیه اولیه شماست (مانند تجربه خوب نگارنده). اغلب داوطلبان و دانش‌آموزان، ادبیات را سخت می‌نامند و می‌گویند که هیچ چیزی از آن نمی‌فهمند. اما به قول سهراب خان سپهری شاید مشکل از زاویه دید است ( هرچند سهراب دقیقاً این رو نگفته بود D: ). ما در مجموعه دبیرستان علی بن موسی الرضا (ع) با تجربه خوبی که از ادبیات در کنکور سراسری بدست‌آوردیم، بهترین راه را برای شما مهیا خواهیم کرد تا به صورت استاندارد این درس را مطالعه کنید و از آن لذت ببرید.

"لطفاً دانش‌آموزان دبیرستان علی بن موسی الرضا(ع) فراموش نکنند، نحوه مطالعه استاندارد و مفید دروس عمومی دیگر همچون عربی، دین و زندگی و زبان انگلیسی به همراه دروس اختصاصی را در مقاله ای جداگانه برای شما همراهان همیشگی، توضیح خواهیم داد" .

نکته مهم: اطلاع داشته باشید که توضیحات بر اساس کنکور‌های گذشته است، برای نظام قدیمی‌ها که 100 درصد درست است و برای نظام جدید هم به احتمال زیاد فقط در منابع تفاوت می‌کند و نه شاکله اصلی .

 خوب دیگه کم‌کم داریم به جاهای حساس میرسیم، حواساتون رو جمع کنید و با دقت مطالعه کنید تا به بررسی درس ادبیات بپردازیم...

ادبیات در کنکور سراسری 25 سوال دارد که از بخش‌های: لغت، املا، آرایه، زبان فارسی و قرابت معنایی تشکیل می‌شود. هر چند که باید به خاطر داشت که نمی‌توان مرز دقیقی برا املا و لغت تعیین کرد چرا که این دو واقعاً به هم وابسته هستند.

 لغت (3 تست)، املا (2 تست)، تاریخ ادبیات (3 تست)، آرایه (3 تست)، زبان فارسی (5 تست) و قرابت (9 تست) شاکله اصلی 25 سوال تستی درس ادبیات فارسی در دفترچه عمومی کنکور است.

 

منابع ادبیات فارسی در کنکور سراسری نظام قدیم عبارت است از:

ادبیات2، ادبیات3، ادبیات پیش دانشگاهی، زبان فارسی3 ؛ درباره نظام جدید هنوز اطلاعات موثقی در دسترس نیست ما نیز از ارائه مطالب احتمالی خود‌داری می‌کنیم و تا اعلام رسمی آن منتظر می‌مانیم.

چگونه اهداف خود در این درس را مشخص کنیم:

اجازه بدید راحت با شما صحبت کنیم؛ ببینید با خودتون رو راست باشید اگر به دنبال یه رشته و البته دانشگاه خوب هستید باید ادبیات فارسی رو بالای 70 % بزنید، من دارم حالت استاندارد رو توضیح میدم، بله میشه شما زیست و ریاضی رو 100% بزنید و نیاز چندانی به ادبیات فارسی پیدا نکنید ولی همونجور که هم شما و هم ما میدونیم همچین چیزی معمول نیست پس بیاید حالت استاندارد رو دنبال کنیم. در وهله اول باید اینو بدونید که هیچ نهایتی تو ادبیات وجود نداره یعنی هرچی تلاش کنید بیشتر نتیجه می‌گیرید پس اینو به خودتون بگید که باید ادبیات رو بالای 70 % بزنید و اصلاً هم نترسید چون ما قدم به قدم با شما خواهیم بود. شاید در ابتدا این کار انجام شدنی نباشه ولی کم‌کم انجام میشه. نگارنده این مقاله موقعی که شروع به خوندن برای کنکور کرد درصد ادبیاتش حداکثر 20% بود ولی بعدها خیلی خیلی بیشتر شد. شک نکنید برای شما هم همینطوره .

سامان سلیمی